کمپ ترک اعتیاد ازگل
تاثیر جلسات کمپ ترک اعتیاد بر روابط اجتماعی بیمار
جلسات-گروه-درمانی-در-کمپ-ترک-اعتیاد
تاثیر جلسات کمپ ترک اعتیاد بر روابط اجتماعی بیمار

جلسات کمپ ترک اعتیاد یک از مهم‌ترین جلسات انگیزشی برای معتادان و بیماران ترک اعتیاد می‌باشد  بعضی روزها همدلی کردن با دیگران بسیار آسان به نظر می آید، در جلسات هم احساس پذیرفته شدن و پذیرش دیگران راحت است اما بعضی مواقع هم هرچیز که می‌شنویم باعث دوری ما از گروه می شود. زمانی که به جای قدر دانستن نقاط مشترک بیشتر به تفاوت‌ها توجه داریم در منطقه قرمز خطر هستیم که نشانگر ناراضی بودن از خودمان است وقتی که بر روی شخصیت دیگران تمرکز کنیم شروع به غیبت کردن و جنگ و جدل می‌کنیم و باعث عدم اتحاد می‌شویم.
اگر بر روی شخصیت خودمان تمرکز کنیم خیلی سریع گرفتار خود محوری و خود مشغولی می‌شویم اما وقتی بر روی زندگی طبق اراده نیروی برترمان و رساندن پیام بهبودی تمرکز می‌کنیم هویت و شخصیتمان کند و می‌درخشد قدم ده فرصت بزرگی جهت پرداختن به این پیشرفت در اختیارمان می‌گذارد و رشدی که مشتاق آن هستیم را تقویت می کند و کمک می‌کند تا شاخه های هرز را هرس کنیم قبل از اینکه از کنترل خارج شوند.

جلسات کمپ ترک اعتیاد چه کمکی به فرد بیمار می‌کند؟

اگر بطور منظم در جلسات شرکت کنیم، اعضاء بیشتری در طول مدت ما را خواهند شناخت زمانی که یکی از اعضاء بتواند به ما یادآوری کند که تو همیشه در این فصل سال افسرده می‌شوی ما می‌توانیم به الگوی رفتاریی بپردازیم که هرگز متوجه آن نشده بودیم اگر کسی که او را خوب نمی‌شناسیم به ما بگوید که دست و دل باز یا با عشق و مهربان هستیم در می یابیم که مردم در ما خوبیهایی را می‌بینند که شاید خودمان متوجه نشده بودیم. بعد از ترک اعتیاد دوستانمان ما را به خودمان نشان می‌دهند و باعث می‌شوند متوجه تغییراتمان شویم.
تمرین اصل روحانی شفقت و مهربانی به ما کمک می‌کند تا از مقایسه خود با دیگران دست برداریم به جای آن به ارتباطات و نقاط مشترکمان بپردازیم. سنت هایمان می‌گویند که ما همه با هم برابریم البته نه به این معنی که ما شبیه به هم هستیم بلکه تفاوت‌هایمان با یکدیگر برجسته و قابل توجه و بعضی مواقع خیلی سرگرم کننده هستند.

تاثیر معتادان پاک شده در جلسات بهبودی کمپ ترک اعتیاد

اکثر ما در جلسات درباره این مسئله مشارکت کرده‌ایم، که اولین باری که به جلسه آمدیم حضور انواع آدم‌های مختلف در یک مکان و رفتار دوستانه آنها با یکدیگر و نحوه مشارکت شان در جلسه باعث ایجاد احساس آرامش برای ما شد. این حالت در تضاد کامل با تجارب گذشته ما در دوران مصرف مواد و اعتیاد فعال است.
مسائلی که در دنیای بیرون باعث جدایی ما از یکدیگر می‌گردند، در دوران بهبودی هیچ اهمیتی ندارند. بیماری اعتیاد تبعیض قائل نمی‌شود پس ما هم نباید تبعیض قائل شویم ما می‌دانیم که از لحاظ اصول این یک حقیقت است اما در مقام اجرا انجام آن سخت است.
بعضی از تعصبات و تبعیضات آن چنان عمیق با تاروپود زندگی ما در آمیخته که حتی متوجه آنها نمی‌شویم. از طرف دیگر اگر طول زندگی خود ظلم و تبعیض زیادی را تجربه کرده باشیم ممکن است آنقدر نسبت به آن حساس باشیم که حتی در مواقع عادی هرچیزی را نشانه ای از وجود تبعیض و ظلم ببینیم.

کمپ-ترک-اعتیاد

همذات پنداری در جلسات بهبودی کمپ ترک اعتیاد

برای بعضی از ما در کمپ ترک اعتیاد فقط شنیدن داستان زندگی خود یا همذات پنداری به این معنی است که حتماً کسی پیدا شود تا گذشته ای همسان ما داشته باشد یا باورهایش به مانند باورهای ما باشد عدم اتفاق افتادن سریع این مسئله می‌تواند تجربه ای مایوس کننده و ترسناک برای ما باشد و بعضی از ما بگوئیم من میدانم که این برنامه کارآیی دارد اما نه برای کسی مثل من، زمانی که اعضاء دیگر به ما می‌گویند که ما در احساس نیاز خود برای چنین همذات پنداریی اغراق کنیم.
بیشتر احساس عدم پذیرش به ما دست می‌دهد و فکر می‌کنیم که کسی ما را به حساب نمی آورد اگرچه اکثر ما بعدها در می‌یابیم که علیرغم احساس ناراحتی اولیه خود فقط در چنین انجمن متنوعی است که ما امکان رشد و پیشرفت پیدا می‌کنیم در ابتدا متوجه میشویم به معتادانی نیاز داریم که بطور مثال هویت جنسی یا پیشینهٔ ما را درک درباره آن مشارکت نمایند اما بعد در می‌یابیم که ما به بیش از این احتیاج داریم به کسانی که ما را دربارهٔ هر چه که مشارکت می‌کنیم واقعاً درک کنند.
ما از تنوع اعضائی که با داستان آنها ارتباط برقرار می‌کنیم و راحت هستیم تا با آنها صحبت کنیم، متعجب می‌شویم.

جلسات انجمن معتادان گمنام در کمپ ترک اعتیاد

این که احساس کنیم در کمپ ترک اعتیاد یا در جلسه “منحصر به فرد” هستیم، احساس خوشایندی نیست. اما این حس کم کم با احساسی بزرگتر مانند وصل بودن جایگزین میشود. یاد میگیریم تا خود را بپذیریم و دوست داشته باشیم حتی اگر شبیه افراد اطرافمان نباشیم یاد می‌گیریم که با دیگران عمیق تر همدلی ‌کنیم، در حالیکه در گذشته برای انجام این کار، حتی سعی نمی‌کردیم خیلی از ما همیشه چشم مان به در است، تا بتوانیم مراقب تازه واردی باشیم که ممکن است همان احساس  “منحصر به فرد ” بودن را  داشته باشد.
در اکثر جوامع محلی دوستا بهبودی هستند اعضائی که علیرغم این احساس انزوا در جلسات باقی مانده‌اند تا انجمنی بزرگ و متنوع پدیدار آید.
بطور مثال حضور یک یا دو معتاد خیلی جوان در جلسه باعث می‌شود تا آن جلسه تبدیل شود به مکانی امن برای جوان بعدی که از در وارد خواهد شد یا موارد فراوان دیگر ما در می‌یابیم چیزی که زمانی دلیلی بود برای انزوای ما تبدیل شده به دلیلی مضاعف بر اهمیت حضور ما در انجمن یعنی هر یک از ما بطور منحصر به فردی واجد شرایط رساندن پیام به معتادی هستیم که با ما هم ذات پنداری می‌کند و خود را در وجود ما می‌بیند این موضوع را ما بارها و بارها در کمپ ترک اعتیاد تمرین کرده‌ایم.

افزایش دایره دوستان با شرکت در جلسات کمپ ترک اعتیاد

ما هرگز نمیدانیم چه چیز باعث می‌شود تا کسی بتواند با ما احساس وصل و مربوط بودن بکند زمانی که ارتباط ما براساس یک بیماری مشترک و بهبودی مشترک باشد تفاوت‌هایمان به جای اینکه محدود کننده باشند، به نقطه قوت ما تبدیل می‌شوند هر قدر که افراد بیشتری را از طریق شرکت در همایش‌ها و رودیداها یا از طریق خدمت یا اینترنت ملاقات می‌کنیم، دایره دوستانمان در کمپ ترک اعتیاد رشد می کند و افراد بیشتری را پیدا می‌کنیم که تجربه‌ای مشابه ما دارند.
تعجب آورتر اینکه افرادی را پیدا می‌کنیم که احساسات شان باما مشترک است. حتی احساس وصل بودن یا نبودنمان نیز مشترک است ما هرگز به این فکر نیفتادیم که به دنبال این گونه افراد بگردیم. زمانی 
که تجربه خود را صادقانه به مشارکت می‌گذاریم، برای دیگران این فرصت به را وجود می‌آوریم تا با ما ارتباط برقرار کنند و علیرغم هرگونه تفاوت ظاهری به ما وصل شوند.
وقتی که به دیگران کمک می‌کنیم تا پاک شوند از درون تغییر می‌کنیم زمانی که می‌بینیم نور امید در چشمانشان می درخشد معجزه و هدیه برنامه کشف می‌کنیم یاد می‌گیریم که از خود مشغولی دست برداریم. راه حل کلی از مشکلات در خدمت است ما پاداش و اجر زحماتمان را با حضور در کمپ ترک اعتیاد و جلسات به دست می‌آوریم معتادی که در زمان نیازش به کمک او شتافته‌ایم، ممکن است همان شخصی باشد که زندگی ما را در آینده نجات خواهد داد.

جلسات-گروه-درمانی-در-کمپ-ترک-اعتیاد

کمک گرفتن از دوستان جدید

حرف های بسیاری می توان در رابطه با کارکرد قدم دوازده به طریق سنتی بیان کرد. ممکن است گیج شویم و کمک رسانی به اعضائی که لغزش کرده اند را متوقف کنیم. ممکن است از افراد جدیدی که نمی‌شناسیم بترسیم. شاید دلیلی برای محتاط بودن وجود داشته باشد زیرا معتاد زمانی که در حال مصرف است انسان خطرناکیست ما این عدم توجه را به وسیله این حرف که داریم از خودمان جبران خسارت می‌کنیم توجیه می‌نمائیم و می‌گوئیم من به این همه شلوغی و از هم پاشیدگی در زندگی نیاز ندارم.
اما زمانی که از خودمان در برابر تازه وارد حمایت می‌کنیم از زندگیمان در برابر شلوغی و از هم پاشیدگی دفاع نمی‌کنیم بلکه خود را از این فرصت که شاهد معجزه ای باشیم محروم می‌نمائیم بعضی اوقات یک تازه وارد فقط به این نیاز دارد که تنها نباشد. نمی‌توان بر روی این مسئله ساده که اجازه دهیم کسی در طول روز و هنگام انجام کارهای عادی با ما ،باشد ارزش و قیمتی گذاشت. ما به یکدیگر یاد می‌دهیم که چگونه کمک رسانی کنیم.
اینکه کسی این کار را در گذشته برای ما انجام داده، به این معنی نیست که ما بطور اتوماتیک بلدیم چگونه به یک تازه وارد کمک کنیم زمانی که برای کارکرد قدم دوازده میرویم همراه کردن یک رهجو میتواند به او این فرصت را بدهد تا پیام رسانی را بیاموزد و همین طور کمک میکند تا ما این کار را تنها انجام ندهیم. ما یاد می‌گیریم تا در حضور درد و رنج باشیم بدون اینکه بخواهیم آن درد را به دوش بکشیم یا آن را نادیده بگیریم.

استفاده از تجربیات دیگران

ما احساسات عمیقی داریم و عواطف خود را به صورت افراطی تجربه می‌کنیم ما یا به درون مسائل شیرجه می‌زنیم یا از ترس آنها زیر پتو قایم می‌شویم و توان حرکت را از دست می‌دهیم برای اکثر ما هزینه رشد کردن این است که احساسات متفاوت و فراوانی را بطور هم زمان تجربه کنیم و ندانیم که چگونه با آنها زندگی کنیم به شهامت و فروتنی نیاز است تا بتوانیم از شکست خوردن کامل جلوگیری. کنیم اغلب بعد از این رویداد می‌بینیم که افکار منفی ما آبشارگون سرازیر شده اند شاید به این علت که اجازه داده ایم رنجشی در وجودمان آن قدر باقی بماند تا افکارمان را مسموم کند و بعد به آهستگی صداقت مان کم و کمتر می‌شود.
سپس پنهان کردن حقیقت تبدیل به دروغ شده و متعاقباً مشارکت برایمان سخت می‌شود تا جائیکه مجبور می‌شویم با پیامدهای خیلی از رفتارهای بدمان روبرو شویم اعتیاد و بهبودی هر دو پیش رونده هستند به ندرت امکان دارد که ما ساکن و بی حرکت باشیم. ما تقریباً همیشه یا بهتر میشویم و یا بیمارتر.
ما خود را به واسطۀ انتخاب هایمان، تعریف می کنیم. به طور مثال: تصمیم به تشکیل خانواده به معنی پشت سر گذاشتن استقلال دوران مجردی تصمیم به تشکیل ندادن خانواده به این معنی است که باید راه های دیگری برای وصل و مرتبط شدن به دیگران پیدا کنیم و دیگر موارد نیز به همین شکل سنت هفت به ما می‌گوید که علیرغم انگیزه و نیت ما، هر چیزی هزینه و ارزش خود را دارد. و هر قدر که ما در زندگی و بهبودی پیش می‌رویم، بیشتر این حقیقت ژرف را درک میکنیم.

تاثیر-جلسات-کمپ-ترک-اعتیاد-بر-روابط-اجتماعی-بیمار

استفاده از تجربیات دیگران

هر انتخابی که می‌کنیم چه خوب و چه بده به این معنی است که گزینه های دیگر را رها کرده و پشت سر گذاشته ایم ممکن است وقتی که به زندگی خود فکر می‌کنیم در تار و پود بی انتهایی از اگر اینجور می‌شد چی؟” و اگرهای دیگر گیر کنیم قدم چهارم به ما در مورد گیر کردن در لذت بیمارگونه احساسات و عواطف غمناک” هشدار داده است ما قرار است ببینیم که می‌خواهیم چه کسی باشیم نه اینکه چه کسی بوده ایم کمپ ترک اعتیاد به ما کمک می کند تا با پیامدها و منافع این تغییر و تحول زندگی کنیم.
همگی ما شروع مجدد با افراد جدید، اماکن جدید و چیزهای جدید و همین طور روشهای جدید زندگی که درک کاملی از آن نداریم را تجربه کرده ایم. شوق زندگی و سیراب شدن از نعمات آن منحصر به ما معتادان نیست اما در بهبودی ما با دیگران ارتباط برقرار می‌کنیم و کم کم به امنیتی اساسی دست پیدا می‌کنیم شاید این تنها راه موجود برای ما باشد باور این موضوع که ما می‌توانیم در زندگیمان به عشق اعتماد، کنیم مسئله ای چالش برانگیز است. ما فکر می‌کنیم که عمیقترین نیازهای ما هرگز برطرف نخواهند شد. اما باید بدانیم که با فرآیند جبران خسارت و درک این موضوع که می‌توانیم ببخشیم و بخشیده شویم و همین طور پذیرش مسئولیت اعمالمان و انتخاب های بهتر، این نیازها نیز برطرف خواهند شد.

تاثیر جلسات کمپ ترک اعتیاد ازگل برای معتادان

اگرچه ممکن است مقصد ما از یکدیگر متفاوت باشد، اما مسیر و سفر همگی ما یکسان و مشابه است. ما شخصیت های متفاوت بسیاری را بخود می‌گیریم تا در نهایت به خویشتن پذیری میرسیم ما از ابزاری که در دسترس مان است استفاده میکنیم اگر جاده خاکی برویم، همگی به یک جای مشابه می‌رسیم اگر ما با بکارگیری اصول روحانی به پیش رویم هر یک از ما در زندگی خود به مکان و عاقبتی متفاوت می‌رسیم، اما اگر لغزش کنیم، همگی مان به مخمصه مشابه ای گرفتار خواهیم شد همانطور که بعضی مشارکت خود در کمپ ترک اعتیاد ازگل می‌گویند مهم نیست مقصد نهایی کجا باشد، مهم این است که از کجا آمده ایم و چگونه به جلو حرکت میکنیم با هم دیگر ما به آزادی می‌رسیم. ما به یک دیگر نیاز داریم تا به هدفمان برسیم، یکی از زیباترین چیزها در انجمن این است که ما از یکدیگر در دست.

یافتن به رویاهایمان حمایت می‌کنیم. به مشارکت گذاشتن امیدها و موفقیت هایمان همان قدر در پیام رسانی اهمیت دارند که به مشارکت گذاشتن ترسها و مشکلات مان ما پیامی از امید داریم که باید آن را برسانیم. این کار یک نعمت و یک الزام است. ما ممکن است با رویاهای یکدیگر ارتباط برقرار نکنیم، اما می‌توانیم با امید، انرژی و هیجان کوششمان در دست یابی به رویاهایمان ارتباط برقرار کنیم ما از یکدیگر الهام می‌گیریم شاهد رشد دیگران بودن به ما الهام و ابزار لازم را میدهد تا خودمان نیز به جلو حرکت کنیم. ما نیز در می یابیم که قادر هستیم تا ثبات داشته باشیم، پیگیر رویای خود باشیم و زندگی ای که برای خود ساخته ایم را حفظ کنیم. بهبودی چیزی است که میتوانیم به آن اعتماد کنیم و باور داشته باشیم. هروقت که ما آماده باشیم، شروع جدید نیز امکان پذیر است.

این مهم همیشه در کمپ ترک اعتیاد ازگل در دسترس است. با آرزوی موفقیت روز افزون برای معتادان در حال بهبودی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *