کمپ ترک اعتیاد ازگل
بحران های روحانی و عاطفی پس از ترک اعتیاد
بحران ترک اعتیاد
بحران های روحانی و عاطفی پس از ترک اعتیاد

ما در جلسات کمپ ترک اعتیاد و همین طور در نشریات خود درباره بحران ترک اعتیاد عدم سلامت عقل اعتیاد بسیار صحبت می کنیم و در حالی که بسیار واضح است که افکار و طرز فکر ما توسط بیماری مان از شکل طبیعی خارج شده است، اما با آنچه پزشکان و افراد حرفه ای بیماری روانی می نامند کاملا متفاوت است.

کتابچه در دوران بیماری یک منبع مفید برای اعضایی است که در بهبودی با بیماری روانی دست به گریبان هستند. بیماری روانی یک واقعیت است و می تواند بسیار جدی باشد واجب است که بدانیم اگرچه بیماری روانی یک مسئله خارجی است که نیاز به درمان دارد اما درگیری ما با بیماری مان و نحوه ای که بیماری روانی بر روی بهبودی ما تاثیر می گذارد یک مسئله درون انجمنی است.

بحران های ترک اعتیاد و بررسی آن در کمپ ترک اعتیاد

نیاز است تا این تمایز را قائل شویم و حتما کمک مضاعف و لازم را دریافت کنیم و اجازه ندهیم تا لکه ننگی که در جلسات در مورد بیماری و مصرف دارو وجود دارد یا اشتباهاتی که درباره رابطه بین بهبودی و بیماری روانی وجود دارد سد راه ما شوند اما در ضمن لازم است که بدانیم هر نوع احساس افسردگی، اضطراب و از دست دادن کنترل به این معنی نیست که بیماری روانی داریم.

بعضی اوقات تجربه حالات روانی ممکن است پیامد شرایط جسمی باشد مثلا زمانی که در حال سم زدایی در کمپ ترک اعتیاد هستیم، شرایط ممکن است بسیار سخت شود. اکثرمان در اوایل بهبودی درمی یابیم که دکمه یا درجه ای برای کنترل احساسات و عواطف وجود ندارد و حالات روحی ما به شدت در نوسان است، زندگی مان تحت هیجان و اضطراب است و به طرز وحشتناکی بدون فکر و اندیشه عمل می کنیم.

جلسات درمانی دردهای ترک اعتیاد

روش های سم زدایی در کمپ ترک اعتیاد

تا جایی که برای خود و دیگران خطرناک نباشیم، می توانیم صبر کنیم تا این حالات را از سر بگذرانیم. هر قدر که به زندگی جدید خود بیشتر عادت کنیم و جسممان بیشتر به پاک بودن عادت کند شرایط زندگی بهتر می شود. ممکن است باز هم بعضی اوقات از روی عدم سلامت عقل رفتار کنیم اما باید بدانیم که سم زدایی عاطفی به زمان بسیار بیشتری نیاز دارد تا سم زدایی جسمی و به همین خاطر بعضی روزها ممکن است عرصه بر ما تنگ شود.

ساعاتی که در جلسه در کمپ ترک اعتیاد هستیم ممکن است تنها زمانی باشد که افکار دیوانه کننده ما آرام می گیرند. قرار گرفتن در کنار افرادی که قبلا شرایط ما را داشته اند و آن را از سر گذرانده اند می تواند باعث قوت قلب ما شود مثلا حضور مستمر در جلسات کمپ ترک اعتیاد و ارتباط دائم با روانشناس و پزشک ممکن است باور نداشته باشیم که ما هم این شرایط را پشت سر خواهیم گذاشت اما اطمینان راهنمای مان باعث امیدواری ما می شود.

چالش های بحرانی در کمپ ترک اعتیاد

پس ترک سوء مصرف مواد مخدر و یا محرک در کمپ ترک اعتیاد تغییرات جسمانی دیگر نیز می توانند باعث چالش های عاطفی ما شوند بعضی از بیماری های جسمانی یا آسیب های به سر بر روی حافظه یا عواطف ما تاثیر دارند. آن دسته از ما که بیماری های جسمانی دارند ممکن است افکارشان به شدت تحت تاثیر بیماری شان قرار گیرد اگر متوجه شویم که رفتار خودمان یا یکی از نزدیکانمان به شدت تغییر کرده است نباید امکان دلایل جسمانی را فراموش کنیم. همیشه مشکل جسمانی دلیل اختلال روحی نیست.

ما در بهبودی نیز دچار تغییرات روحی شدید می شویم ، که می تواند بسیار ترسناک باشد. اغلب ما بحران ترک اعتیاد روحی را با بیماری روانی اشتباه می گیریم موج اندوه، افسردگی یا اضطراب و دلهره ممکن است ما را در برگیرد و خاطرات گذشته دوباره زنده شوند و حال ما را از بین ببرند، که این هم البته می تواند فرآیندی باشد که ما باید طی کنیم تا به رهایی دست یابیم چیزی که ما به دنبالش هستیم علاج احساساتمان است.

احساس پوچی و بیهودگی در ترک اعتیاد

احساس افسردگی ممکن است دردی لازم جهت رشد روحانی باشد احساس پوچی، بیهودگی و تکدر روح ممکن است ترسناک و غریب باشد. اما اتفاقاتی که در درون ما رخ می دهند اغلب فرآیندی است برای رساندن ما به نور و روشنایی.

بعضی اوقات این همه احساس منفی، مانند هوای طوفانی است که فقط باید آن قدر صبر کنیم تا بگذرد صبر، درخواست کمک حضور مداوم در جلسات، مشارکت صادقانه با راهنما و روانشناس که به ایشان اعتماد داریم بعضی اوقات تنها کاری است که می توانیم انجام دهیم تا این شرایط بگذرد.

ما درباره فرآیند بسیار صحبت می کنیم و به ما گفته می شود که به فرآیند بهبودی اعتماد کنیم اما اکثر اوقات نمی دانیم منظور از فرآیند چیست ما ممکن است در مورد اینکه این فرآیند ما را به کجا می برد گیج و سردرگم شویم. اگر اصولی که به آن ایمان داریم را به اجرا درآوریم می توانیم سختی ها را با به دست آوردن درک و آگاهی جدیدی پشت سر بگذاریم.

درمان دردهای ترک اعتیاد

چه بحران هایی در ترک اعتیاد ترسناک تر هستند؟

این گونه بحران ها هنگام شدت بسیار ترسناک هستند و بعضی اوقات تنها راه شناسایی آنها با نگاه به مشکلات گذشته امکان پذیر است شدت بحران ترک اعتیاد هر قدر باشد باید بدانیم که موقتی هستند. و ما از آن ها توسط گشایش اوضاع یا اراده ای سرسختانه خلاص خواهیم شد کتاب پایه می گوید ما تجربه روحانی بزرگی را پشت سر می گذاریم که باعث تغییرمان می شود.

ما سلامت عقل خود را باز می یابیم و زندگی با نشاط و سازنده ای خواهیم داشت. اما ممکن است صبر کردن برای شناسایی بحران ها قبل از درخواست کمک خطرناک و غیرمنطقی باشد ممکن است برای ادامه رشد روحانی خود به ابزار جدیدی نیاز داشته باشیم و اگر در جای دیگر به دنبال آن بگردیم به این معنی نیست که کارهایی را که تاکنون انجام داده ایم را رها کرده ایم یا تعهد خود را قربانی نموده ایم.

بدترین لحظات در ترک اعتیاد

در کمپ ترک اعتیاد که بودم بعضی از مددجویان با تجربه در مشارکت خود می‌گفتند که بدترین لحظات عدم سلامت عقل موقعی است که درون ما با بیرون ما همخوانی ندارد یعنی مواقعی که کارهایی را انجام می دادیم که برخلاف باورهایمان است یا به نحوی در حال زندگی با دروغ های خود هستیم یا واقعیت زندگی خود را انکار می کنیم.

قطع شدن ارتباط بین آنچه می خواهیم به آنچه که باور داریم و آنچه که در حال انجامش هستیم کافی است تا هر کسی را دیوانه کند که این می تواند لغزش را به دشمنی نیرومند تبدیل کند برگشت به زندگی توام با درستکاری با مشارکت صادقانه با فردی دیگر آغاز می شود.

ممکن است راه برگشت بسیار طولانی باشد اما جایگزین آن می تواند آنقدر دردناک باشد که نتوانیم با پاکی آن را پشت سر بگذاریم وقتی که واقعیت را با راهنمای خود یا روانشناس و درمانگر که به او اعتماد داریم در میان می گذاریم امید دوباره در ما زنده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *