کمپ ترک اعتیاد ازگل
ترس از تغییر پس از ترخیص از کمپ ترک اعتیاد
12 قدم تا ترک اعتیاد
ترس از تغییر پس از ترخیص از کمپ ترک اعتیاد
ترس بهبود یافتگان کمپ ترک اعتیاد عادی و مشترک است، بالاخره ما مخلوق عادات خود هستیم، اما بعضی اوقات این ترس به حد افراط می رسد. بعضی وقت ها ما از نتیجه یا پیامد خاصی می ترسیم.
اما بعضی دیگر از اوقات نوعی ترس شناور را تجربه می کنیم، که خود را در زمینه های مختلف زندگی مان نشان می دهد یعنی ترس غیر معمول و غیر منطقی ، یا اجتناب از هر نوع ریسک که باعث می شود زندگی ما خیلی محدود و کوچک شود.
بعضی از ما به خاطر ترس از آینده یا بیدار شدن خاطرات گذشته از هرگونه لذت و هیجان جسمی و روحی دوری می کنیم. ما می ترسیم که مبادا رها کردن به معنی آزاد شدن اکثر رفتارهای مخرب و آنی ما باشد.

ترس بهبود یافتگان کمپ ترک اعتیاد و جلوگیری از ترس های آن

بعضی از ما پشت بی خیال بودن در مورد خود قایم می شویم. ما رسیدگی به ظاهر خود، سلامتمان و اضافه وزن را رها می کنیم یا خیلی ساده خود را به عنوان شخصی که نسبت به همه چیز بی خیال است به دیگرانشان می دهیم. ممکن است بخواهیم نامرئی و نامحسوس باشیم تا از توجه دیگران بگریزیم ، یا از یک حالت و رفتار قدیمی که نمی دانیم چگونه تغییرش دهیم، فرار کنیم.

اغلب ما پس از ترک اعتیاد به مواد مخدر و محرک اینگونه حالات به ما دست می‌دهد ، و القای ترس در وجودمان لحظه به لحظه همراهمان است که عموما به ترسمان اقرار مینماییم و صادقانه به آن نگاه میکنیم، تشخیص می دهیم کارهایی که جهت اجتناب از آن انجام دادیم ، مخرب تر از پیامدهایی هستند که از آن می ترسیدیم، اما وقتی تصمیم می گیریم که واقعا رهاسازیم ، آزادیم تا خود واقعی مان باشیم ، رها از هر گونه ترس ، گناه و توجیه.

ترس بهبود یافتگان کمپ ترک اعتیاد بعد از ترخیص

زمانی که تشخیص دهیم رفتارهایمان دیگر برایمان کار نمی‌کنند، شروع به خارج شدن از چاهی می کنیم که خود کنده بودیم. ما سپاسگزاری برای چیزهای کوچک در مورد خودمان را تمرین می کنیم، مثلا نوع راه رفتن منحصر به فرد خود ، برق خاصی که در چشم ما وجود دارد زمانی که درباره مسئله مهمی صحبت می کنیم، یا گرمایی که احساس می کنیم وقتی که به نیروی برترمان وصل می شویم.

ما از این واقعیت که منحصر به فرد هستیم و چیزهای زیبایی برای ارائه به زندگی داریم، تجلیل می کنیم. منحصر به فرد بودن ما یک هدیه است، هر زمانی که این موضوع را فراموش کنیم اجازه ورود مجدد بیماری به زندگی مان را داده ایم. اگر دوباره به حالت دوست نداشتن یا نفرت از خود عقب نشینی کنیم، توانایی عاشق بودن در ما لطمه می خورد.

این دروغ قدیمی که بی ارزش و به درد نخور هستیم، دوباره در ما زنده می شود. وقتی که نقص های شخصیتی مان را رها سازیم و کوله باری که مدت ها حمل کرده ایم را بر زمین بگذاریم، شروع به شناسایی انسانیت، روحانیت و زیبایی در خود می کنیم.

روانپزشک کمپ ترک اعتیاد ازگل

آموزش های جلوگیری از ترس بهبود یافتگان کمپ ترک اعتیاد بعد از ترخیص از کمپ ترک اعتیاد

پذیرش این مسئله شاید یکی از سخت ترین کار هایی باشد که تاکنون انجام داده ایم. خویشتن پذیری زمانی روی می دهد که رابطه سالمی با واقعیت ایجاد کرده باشیم. ما شرایط موجود را می پذیریم و یاد می گیریم تا دعای آرامش را به کار گیریم، یعنی تغییر آنچه که می توانیم و رها ساختن باقی موارد.

درمی یابیم که می توانیم خوشحال بوده و در جایگاه خوبی قرار گیریم، اگر تمایل به رها کردن داشته باشیم، رها کردن به معنی اهمال و غفلت نیست ، بلکه به این معنی است که به خود اجازه دهیم تا آزادی را تجربه کنیم. ما شروع به تجربه احساسات خود می کنیم.

کتاب پایه به ما می گوید که ما آزادیم تا از چیزهای ساده در زندگی لذت ببریم، مانند زندگی هماهنگ در هارمونی با طبیعت. این یک واقعیت است، که ما وقتی رنگ برگ درختان را مشاهده می کنیم، یا نسیم باد بر صورتمان احساس می نماییم ، لذت برد زنده بودن را حس می کنیم.

برنامه های روانشناسان کمپ ترک اعتیاد برای ترس بهبود یافتگان کمپ ترک اعتیاد بعد از ترخیص

شیرینی را در این لذت می یابیم که مدت های طولانی بود آن را گم کرده بودیم. بعضی از ما به هنر روی می آوریم زیرا می خواهیم از راه های خلاقانه با دیگران ارتباط برقرار کنیم. بعضی دیگر از ما ممکن است به ورزش علاقه نشان دهند تا قادر باشند بدوند، شنا کنند یا حتی برقصند.

ما خود را در لحظه غرق می کنیم و برای یک بار هم که شده مجبور به فکر کردن نیستیم. می توانیم فقط وجود داشته باشیم. زمانی که نشاط خود از زندگی را بروز دهیم، این نشاط خود را در حرکات ما ، کار کردن ما و برق چشمان ما نشان می دهد. زیبایی در همه ما وجود دارد که ورای ظاهر جسمانی ما است. زمانی که اجازه دهیم این روحیه در ما بدرخشد ، علی رغم هر تصوری که از ظاهر خود داریم باز هم زیبا هستیم.

روانپزشکان کمپ ترک اعتیاد چگونه به ترس بهبود یافتگان کمپ ترک اعتیاد کمک میکند؟

نباید بگذاریم ترس از تغییر در ما شکل بگیرد زیرا باعث می‌شود بهبودی ما به خطر بیوفتد. بهترین راهکار برای مقابله با این ترس ها حضور مداوم در جلسات کمپ ترک اعتیاد و ارتباط با درمانگر روانشناس و روانپزشک و مددیاران و پزشک کمپ است تا بتوانیم تکنیک های مقابله با ترس و انزوا را یاد گرفته و در امورات روزمه زندگی خود بکار بندیم.

بعضی از مددجویان پس از ترخیص این نمونه راهکارها را به درستی رعایت نمی‌کنند. و متاسفانه وارد چالش های مختلف مثل : ترس، رنجش، عصبانیت، قضاوت و در نهایت انزوا می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *