کمپ ترک اعتیاد ازگل
ترک اعتیاد مواد مخدر
ترک اعتیاد
ترک اعتیاد مواد مخدر

شروط یازده‌گانه درمان اعتیاد: شرط چهارم

ترک اعیتاد مواد مخدر به باور و ایمان نیاز دارد که بتوانیم راه بهبودی را در پیش گیریم.

باور به خودمان داشته باشیم که به نیروی عقل و دانش خود و با کمک اراده خویش می‌توانیم بر مشکلات خود از جمله پاک ماندن از مواد مخدر و ادامه راه بهبودی زندگی سالمی را داشته باشیم. مشکلات و هوس‌ها مثل امواج دریا هستند.

که می‌آیند و می‌روند فقط نباید از آنها بترسیم و تسلیم آنها شویم، باید همیشه دنبال راه حل برای حل مشکلات خود باشیم، یاد گرفتن از تجربیات دیگران و مطالعه شرح حال افرادی که با موفقیت راه بهبودی را ادامه داده‌اند می‌تواند راه‌گشای ما در این امر و مسیر باشد.

برای مثال من داستان خانمی که مصرف کننده مواد مخدر بود را خواندم که به محض باردار شدن به کمپ ترک اعتیاد مراجعه کرده بود و با موفقیت استفاده از مواد مخدر را برای همیشه ترک کرده بود. این خانم آنقدر بچه درون شکم خود را دوست می‌داشت که به هیچ وجه نمی‌توانست آسیبی به نطفه داخل شکم وارد کند.

او هنوز به آخر خط نرسیده بود ولی عشق به داشتن یک بچه سالم و اعتقاد به اینکه او می‌تواند مواد را ترک کند او را راهی کمپ ترک اعتیاد کرد.

ترک اعتیاد مواد مخدر

برنامه 12 قدم برای ترک اعتیاد

من همچنین داستان مرد مصرف کننده‌ای که به خاطر خرید و فروش مواد به زندان افتاده بود را شنیدم، که وقتی در زندان نامه‌ای از همسر و فرزندانش دریافت کرده بود آنقدر شرمسار شده بود که به خاطر زندگی اسفناکی که برای آنها ایجاد کرده بود که تصمیم گرفته بود که تا ابد با مواد مخدر خداحافظی کند.

این مرد باور داشت که با اراده راسخ خود می‌تواند زندگی شرافتمندانه ایی را آغاز کند من هم تصمیم گرفتم که دیگر نقش ستم دیده را رها کنم و به نیروی عقل و اراده و با توکل بر خدا بر مشکلاتم غلبه کنم و راه بهبودی را با جدیت هرچه بیشتر ادامه دهم.

به خود ایمان داشته باشم که از عهده هر مشکلی برخواهم آمد و بالاخره در زندگی موفق خواهم شد، برای رهایی از بند اعتیاد بعضی از مصرف کنندگان احساس می‌کنند که ضعیف هستند و باید خود را تصمیم نیروی مافوق کنند، تا راه بهبودی را بتوانند با موفقیت ادامه دهند برای آن دسته از مصرف کنندگان که این روش کار می‌کند بسیار پسندیده است که خط برنامه ۱۲ قدم را دنبال کنند.

من هم برای مدتی به یک گروه ۱۲ قدم که با من همخوانی داشتند رفتم به من کمک زیادی شد. این مهم است که گروهی را پیدا کنیم که در سطح فکری و اجتماعی ما باشند. ما در آن گروه احساس همبستگی می‌کنیم مقصود ادامه راه بهبودی است.

ایمان داشتن به ترک مواد مخدر

راه بدون استفاده از مواد مخدر ترک اعتیاد به آن هر روشی که ما را در این راه کمک کند قابل تحسین است فقط باید به آن شیوه ایمان داشته باشیم. ایمان داشتن معنایش این نیست که هیچ مشکل و مصیبتی پیش نمی‌آید و همه چیز به آسانی به دست می‌آید، وقتی که ما در راه بهبودی قدم می‌زنیم ایمان داشتن معنایش این است که ما در برابر مشکلات خود را نبازیم و جا نزنیم و هیچ چیزی ما را از راه موفقیت و بهبودی باز ندارد.

برای رسیدن به این موفقیت زمان لازم است تا بر مشکلات غلبه کنیم و ما آماده این کار هستیم خویشتن داری کلید رمز موفقیت است چون ما همیشه با خودمان هستیم باید در تمام اوقات خود را مدیریت کنیم تا از راه راست منحرف نشویم.

من یک دستبند داشتم که آن دستبند یادآور تعهد من به راه بهبودی بود هر بار به آن نگاه می‌کردم، به خودم می‌گفتم که در اراده خود جهت ادامه راه بهبودی مستحکم باشم. و بتوانم با ارتباط قلبی با نیروی برتر (خداوند) این مسیر را راحتر بپیمایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *