همین حالا تماس بگیرید 22785405

مرکز و کمپ ترک اعتیاد

امید ، رهایی ، راگا

شما اینجا هستید : صفحه اصلی  -> سم زدایی مواد >
سم زدایی مواد

سم زدایی یا مسمویت زدایی چیست ؟
مهم ترین و فوری ترین روش درمانی اعتیاد از نظر زیستی فیزیولوژیکی ، سم زدایی مواد است. گام اول درمان اعتیاد ( ترک اعتیاد ) به مواد به ویژه مواد افیونی ، کنترل نشانه های ترک است. اگر فردی از مصرف ماده ای که برای او وابستگی جسمی ایجاد کرده اجتناب کند ، دچار نشانه های آزار دهنده ترک می شود. این نشانه ها به قدری شدید و ناراحت کننده هستند که با وجود این که فرد مصمم به قطع مصرف ماده بوده ، اما قادر به تحمل این عوارض نیست و مجدداً مجبور به مصرف همان ماده می شود. سم زدایی مواد به معنای اقدامات درمانی لازم برای رهایی از وابستگی جسمی به مواد است. بنابراین ، در صورتی درمان بیمار می تواند توأم با موفقیت باشد که نشانه های ترک او کاهش پیدا کرده تا او بتواند در برابر عدم مصرف مقاومت کند و دوره ترک خود را به پایان برساند. این مرحله از درمان ، سم زدایی یا مسمومیت زدایی گفته می شود.

سم زدایی مرحله ای حساس از درمان وابستگی به مواد است که اگر بدون آمادگی قبلی و روان درمانی و قبل از ایجاد انگیزه کافی و به شکل زودرس انجام شود منجر به شکست می شود. سم زدایی درمان کاملی نیست ، بلکه مرحله نخست درمان است و بعد از آن به درمان طولانی مدت یا عمیق احتیاج است. روش های مسمومیت زدایی به صورت سرپایی ، بستری ، روش نیمه بستری و سم زدایی سریع و فوق سریع است که هر کدام مزایا و معایبی دارد. برخلاف سم زدایی از الکل و بعضی مواد که درمان سرپایی اغلب موثر است ، به عقیده برخی از پژوهشگران سم زدایی سرپایی مواد مخدر با موفقیت زیادی همراه نیست و در صورتی که پس از سم زدایی بیمار از شرکت فعال در گروه درمانی ، مشاوره با روانشناس و همچنین پیگیری درمانی خودداری کند ، اقدامات درمانی با موفقیت چندانی همراه نخواهد بود. بر اساس یکی از بررسی ها تقریباً 50 درصد بیماران وابسته به مواد افیونی طی شش ماه اول پس از سم زدایی و بیش از 90 درصد پس از 9 تا 12 ماه مجدداً به مصرف بر می گردند. بنابراین در مرحله سم زدایی ، روانشناسان در پیشگیری از عود نقش بسیار مهمی ایفا می کنند. و نظر مددیار اعتیاد و روانشناس مرکز در خصوص دوره بستری پس از سم زدایی بسیار مهم است.

وظیفه روانشناسان و سایر کارشناسان بهداشتی در مرحله سم زدایی عبارتند از :
-  ارزیابی نوع و مقدار مصرف ( دوز مصرف مواد )
-  ارزیابی پیامدهای روانشناختی مشکلات جسمی و خانوادگی بیمار
-  سنجش وضعیت روانشناختی و ویژگی های شخصیتی فرد
-  آموزش روش های مقابله ای به بیمار و خانواده او
-  تدوین یک برنامه جامع درمان روانشناختی به منظور پیشگیری از عود

شیوه های مختلف سم زدایی یا مسمومیت زدایی وجود دارد که عبارتند از :
-  سم زدایی کوتاه مدت ( دوره درمانی 3 تا 7 روز  ) طبق پروتکل سازمان بهزیستی کشور
-  سم زدایی کوتاه مدت با متادون ( بر خلاف سایر کلینیک ها  این روش درمانی در مرکز ترک اعتیاد امید رهایی راگا به هیچ وجه استفاده نمی شود )
-  سم زدایی بلند مدت با متادون ( بر خلاف سایر کلینیک ها  این روش درمانی در مرکز ترک اعتیاد امید رهایی راگا به هیچ وجه استفاده نمی شود )
 

تماس با ما

آدرس : اقدسیه ، بلوار ارتش ، ازگل ، خیابان ازگل ، خیابان صدر نژاد ، کوچه شیری ، پلاک 11
تلفن :   22785412    22785405
موبایل : 09123962800     09195099630    (مدیریت : نجفی )

ارتباط با تلگرام مدیریت : najafi_kamp

کمپ ترک اعتیاد , مرکز ترک اعتیاد , مرکز بستری ترک اعتیاد
 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به کمپ ترک اعتیاد ازگل محفوظ می باشد.