کمپ ترک اعتیاد ازگل
اختلال روانی چیست؟
همه چیز درمورد اختلال روانی
اختلال روانی چیست؟

همه نکات در مورد اختلال روانی

اختلال روانی چیست؟ بیماری‌ روانی، اختلال روانی یا کژکاری روانی، سندرومی است که ویژگی بنیادین آن‌ عبارتند از: مختل شدن شناخت، کنترل هیجان و یا رفتار به گونه‌ای که از دید بالینی معنادار باشد و نابسامانی یا نقص کارکردی در فرآیندهای جسمانی و روانی یا رشدی را نمایان کند.

اختلال روانی باعث مختل شدن زندگی انسان در زمینه‌های شخصی خانوادگی و اجتماعی می‌شود. اگر بخواهم ساده‌تر بگویم اختلال روانی یک کژکاری و مشکل در رفتار یا فرآیندهای روانی انسان است، که خود را با یک ناهنجاری در رفتار و فرآیندهای روان نشان می‌دهد.

بیش‌تر مردم کسی را نابهنجار یا غیرعادی می‌دانند که رفتار، اندیشه یا احساسات او غیرمعمول و عجیب است و همانند دیگران نیست  مردم چنین کسانی را دچار اختلال روانی می‌دانند.

اختلال روانی یک برچسب نیست که به سادگی بتوان آن را به دیگران زد و با دیدن برخی از نشانه‌ها نمی‌توان کسی را دارای یک اختلال روانی دانست.

تشخیص و تأیید کژکاری روان‌شناختی را روان‌شناس انجام می‌دهد. او پس از مصاحبه بالینی و با پی بردن به نشانه‌هایی که در فرد می‌یابد به تشخیص اختلال از میان اختلال‌های گوناگون می‌پردازد.

اختلال روانی

بهترین راه‌های تشخیص اختلال روانی

بهترین راهنمای تشخیصی و درمانی برای روان‌شناسان و روان‌پزشکان کتابی به نام DSM  است که نگارش پنجم آن هم‌اکنون در دسترس روان‌درمان‌گران است. اختلال‌های روانی به دلایل گوناگونی پدید می‌آیند و می‌توانند دارای زمینه‌های ژنتیکی، فیزیولوژیکی، محیطی، خانوادگی، اجتماعی، فردی و شیوه‌ی زندگی باشد.

اختلال روانی باعث می‌شود رفتار انسان در برابر دیگر انسا‌ن‌ها و در برخورد با محیط دچار مشکل شود یکی از چیزهایی که باعث شدیدتر شدن اختلال در فرد می‌شود این است که فرد نسبت به اختلال خود، آگاهی درستی ندارد و برای درمان مشکل خود از روان‌شناس کمک نمی‌گیرد.

بر پایه‌ی آمار سازمان بهداشت جهانی بیش‌ترین اختلالات روانی در یک دهه‌ی گذشته افسردگی، استرس و اضطراب هستند از این میان افسردگی نزدیک به ۴۰۰ میلیون انسان را در جهان به چالش کشیده است. اختلالات روانی واگیردار نیستند اما هر روز گسترش می‌یابند پس باید پیشگیری و درمان را جدی گرفت.

تحقیقات نشان می‌دهد که بخش اعظمی از معتادین درگیر اعتیاد از اختلالات روانی حاد برخوردار می‌باشند که معمولا باعث بروز مشکلات اجتماعی و فرهنگی و فردی دچار این مسئله می‌شود که با قطع مصرف و همراه شدن با درمانگر (روانشناس) تا حدود زیادی کنترل و قابل درمان است.

اختلال روانی چیست

امروزه استفاده از روان‌پزشکان متخصص در مراکز ترک اعتیاد می‌تواند کمک ویژه ایی در حل این معضل باشد. اعتیاد به مواد یکی از اختلالات روانپزشکی محسوب می‌شود و به همین دلیل همه کسانی که به مواد وابسته هستند باید تحت نظر روانپزشک درمان شوند. اما چنین چیزی به این معنا نیست که مصرف کنندگان مواد افرادی دیوانه، غیر عادی و نامتعادل هستند.

اعتیاد نشانه مشکل شخصیتی است؛ این دیدگاه تا اندازه ایی درست است زیرا در بسیاری از موارد مشکلات شخصیتی و نبود مهارت های مقابله ایی ناکافی سبب می‌شود که افراد در رویارویی با عوامل استرس زا به مواد پناه ببرند اما در مواردی نیز افراد تحت فشار همسالان و هیجان طلبی به مصرف مواد روی می‌آورند. اختلال روانی باعث تشدید این مسئله می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *